Melen Çayı Rafting Turu - VIP ( 8 Kişi )

Genel Bilgilendirme 

 

Melen Çayı, Düzce ilinin bir akarsuyudur. Havzasının %80’i Düzce ili sınırlarında kalır.Havza genişliği 317 km²’dir. Aşağı kesimlerinde Düzce-Sakarya sınırını oluşturur. İsmini bulunduğu köyden alır. Özellikle 2001 yılında şehrin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Büyük Melen Projesi ile büyük önem kazanmıştır. Bu projeyle Melen çayın’ın İstanbul’a su sağlaması hedeflenmektedir. Bu amaçla yapılacak, 50 yıl ömür biçin Melen Barajı Kocaali ilçesinin 5 yerleşmesi (Ortaköy, Cuma Mahallesi, Beyler, Karalar, Köyyeri) sular altında bırakacaktır. Baraj ve tüm işletmeler Sakarya ili Kocaali ilçesinde olması, Düzce’den sular altında hiçbir köy kalmamasına rağmen İSKİ ısrarla projenin Düzce’de bulunduğunu işlemektedir. Melen çayı Yığılca ilçe sınırları içinden Küçük Melen adıyla doğar Efteni Gölüne dökülür. Güneyden gelen Uğur suyu, Sığırlık, Samandere ve Torkul, doğudan Asar deresi, batıdan da Adapazarı Akyazıyönünden gelen Aksu deresi de Efteni gölüne dökülür. Efteni gölünde birleşen bu sular göden çıkarak Melen Çayı adı ile kuzeye yönelir. Çay, Kocaali Ortaköy yakınlarında Lâhna deresini de aldıktan sonra Karadeniz’e ulaşır.

Baraj alanında yıllık ortalama akım 1 599,42 hm³/yıldır. Bu suyun %67’si proje kapsamında İstanbul’a kanalize edilecek, 2040 yılına kadar kentin su ihtiyacını karşılayacaktır. Melen suyunun Avrupa yakasına ulaştırmak için İstanbul Boğazının altında Boğaziçi Su Tüneli yapılmıştır. Akçakoca Melenağzı köyünden denize dökülür. Bu akarsu üzerinde Düzce-Yığılca arasına Hasanlar Barajı kurulmuştur. Bu baraj sulama amaçlı yapılmış olup sonradan hidroelektrik üretimine geçilmiştir. Bu dere adını Melenagzı köyünden alır. Melenagzı merkezi bir köy olmakla birlikte büyük ilgi görmektedir. Okulu, PTT şubesi ve her türlü teknolojik imkânı bu köyde bulmak mümkündür. Ayrıca çay üzerinde rafting etkinlikleri de yapılmaktadır.

 

- Evinizden ya da otelinizden Vip araçlarımızla alınıyorsunuz.
- Melen Çayı’nın hemen kenarında bulunan Nehir Evi Tesisi’ne varış ve 16 çeşitten oluşan açık büfe sabah kahvaltısı (ekstra)
- Kahvaltının ardından sizlere serbest zaman veriyoruz.
- Size verilen serbest zamanı; Melen Çayında Rafting yaparak değerlendirebilirsiniz. (ekstra)
- Dileyen misafirlerimizi alan klavuzları eşliğinde muhteşem bir manzara eşliğinde şelaleye doğa yürüyüşü yapabilirler. Ekstra (Klavuz Bedeli)
- Dileyen misafirlerimizle ATV’lerle jeep safari Turlarına katılabilirler. (ekstra)
- Öğle yemeği için restoranımıza gidiyoruz. (ekstra)
- Öğle yemeğimizden sonra çay kahvelerimizi yudumlamak ve temiz havanın tadını çıkarmak amacıyla 1 saatlik serbest zaman veriyoruz.
- İstanbul’a hareket ediyoruz.

Melen Çayı Rafting Turu - VIP ( 8 Kişi )

Son 10 Kişi
TL 2.000,00
TL 1.600,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

• Otelden ya da evden alma ve bırakma
• Profesyonel Rehber
• Klimalı, Dezenfekte Edilmiş VIP Araç
• Güvenli Sürücü
• KDV.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi
Hemen Ara